Instagram’da yeni bir oluşum olan, For Diana’s markası sahibi Şevval Okumuş Dural ile kadın girişimci başlığı altında yapıyor dördüncü röportajımı gerçekleştirdik. Humanist Worldview platformu olarak kadın girişimcilerin yapmış olduğu faaliyetlere destek veriyor, kadınların ekonomik özgürlüğünün ülke ekonomisine çok büyük katkıları olduğuna inanıyoruz. Okumuş ile çevrimiçi platformda butik hesap açma kararını nasıl aldığını, markanın hikayesini ve hedeflerini konuştuk.

Kadın girişimci
For Diana’s
Instagram butik

Şevval Okumuş Dural 23 yaşında bir sağlık çalışanı. Sağlık meslek lisesinden mezun olup daha sonrasında üniversitede anestezi teknikerliği okumuş. Çalışma hayatında kendisine ekonomik özgürlük alanı sağlayacak bir alan daha açarak çanta, cüzdan ve aksesuar kategorisinde e-ticaret yapmaya başlamıştır.

Hedef kitleye ulaşmak internette çok daha kolay

Online ticaret işletmesi açmasındaki fikrin nereden çıktığını Okumuş şöyle anlatıyor: “Özel hastanede çalışmanın bana uygun olmadığını farkettim. Bir süredir işletme açarak bir şeyler üretmek istiyordum. Instagram üzerinden hedef kitleme daha kolay ulaşabileceğimi düşündüm.”

Prenses Diana’dan esinlendik

For Diana’s marka ismini tercih etmesindeki ilhamını anlatan Okumuş, “En yakın arkadaşımın tavsiyesiyle markamın ismini oluşturduk. Prenses Diana’nın sade ve şık giyimi bize ilham oldu. Markaya bunu yansıtmak istedik.” dedi.

Yaklaşık 5 aydır Instagram üzerinden satış yapan Okumuş,  pandemi koşullarının hedeflediği kitleye ulaşmasını zorlandığını söyleyerek emeğinin karşılığını tam anlamıyla alamadığını belirtiyor. Markada satışını yaptığı ürünlerin bütün aşamalarıyla kendisinin ilgilendiğini söyleyen Okumuş, müşteriye ulaşan her üründe emeğini yansıtıyor. Özenle paketliyor ve müşteriye hızlı bir şekilde ulaşması için çaba sarfediyor.

Talebe göre hareket etmek oldukça önemli

Ticari riskler ve önlemleri hakkında görüşlerini belirten Okumuş, “İnternet derya deniz. Sizin gibi aynı kategoriden binlerce oluşum var. Beklentinizi çok yukarıda tutarsanız hüsrana uğrayabilirsiniz. Bir bebeğin doğup büyümesi gibi bir süreç. Sabırlı olmak gerekiyor. Yeni bir işe girmenin heyecanıyla fazla ürün almak riskli olacaktır. Talebe göre hareket edilmeli.” dedi.

Kadın girişimci olmanın sektörel zoruluklarıyla karşılaşıp karşılaşmadığını sorduğum Okumuş sorumu şöyle yanıtlıyor; “Çevremde karşılaştım. Bir kadın olarak hemşirelik mesleğimi bir kenara bırakarak yeni bir girişime kalkışmam konforlu ve güvenli alanımdan çıkmam olarak görüldü.”

Cüzdan
For Diana’s
Şevval Okumuş Dural

Fiyat ve performans doğru orantıda değil

Markaların ürün fiyatlandırmaları ile ilgili piyasaya dair görüşlerini sorduğum Okumuş, “Çanta sektörü çok acayip aynı görselle ürünler satışa konuluyor fakat bir bakıyorsunuz birisi toptancıdan daha uyguna fiyat vermiş. Diğeri aksine 3 katı fiyat biçmiş ve aynı görsel. Tüketiciye ulaşan ürünler kalite bakımından farklı olabiliyor.” dedi.

Yerli üretim çantaların satışını gerçekleştiren Şevval Okumuş Dural, satış için bir mağaza yerine internette  bir platformu tercih etmesindeki temel sebebin internet çağında oluşumuz ve ulaşılabilirliğin daha fazla olduğunun altını çizerek sözlerine şöyle devam ediyor; “Bir tık ile her şey kapımıza geliyor. Bir esnaf kızı olarak ise pandemi sürecinde bir mağaza işletmenin ne kadar zorlayıcı olduğunu gördüm. Bu iki sebep benim internette bir platformu tercih etmeme sebep oldu.”

Müşteri memnuniyeti çok önemli

Müşteri memnuniyetini oldukça önemleyen işletme sahibi bu konu hakkında şunları aktarıyor: “Çantanın derisi, astarının renginin çantayla uyumlu olması, zincir kalitesi, dikişleri gibi her detaya dikkat ediyorum. Paketleme aşamasında çok özen gösteriyorum. Tüketiciye kendisine hediye gelmiş gibi tebessüm ettirecek paketlemeler hazırlıyorum. Ürünler paketlenmeden önce son bir kez kontrolden geçiyor. Kusursuz ürün yollamak benim için çok önemli. Siparişi veren bende olabilirim ve sorunsuz bir alışveriş yaşamak isterim. Siparişlere kişiye özel not yazarak kişiselleştirmeyi unutmuyorum. Çok şükür ki şu zamana kadar hiç şikayetle karşılaşmadım.”

Instagram üzerinde butik hesapların başvurduğu stratejik pazarlama yöntemlerinden biri olan iş birlikteliği hakkında düşüncelerini sorduğum Okumuş; “İş birliklerim oluyor ama bu zamana kadar çok az kişiyle çalıştım. Çalışmayı düşündüğüm sayfaları bir süre tüketici gözüyle takip ediyorum. Daha sonra iletişime geçiyorum. Altmış bin takipçili hesaplara ürünler yolladığımda oldu ama hiç dönüş almadım diyebilirim. Az takipçili hesaplar takipçileriyle arasında daha güzel bir bağ kuruyor diye düşünüyorum. Böylece bizlerde güzel dönüşler alıyoruz.” dedi.

çanta
For Diana’s
Kadın girişimci

Kadın girişimci olmak harika bir duygu

Kadınların ekonomik bağımsızlık elde etmeyi inanılmaz olarak tanımlayan Okumuş sözlerine şöyle devam ediyor: “Hesabıma ilk ödemem yattığı zaman çok heyecanlanmıştım. Emeklerinizin karşılığını elinizde tutmak harika. Bir ürün paketliyorsunuz ülkenin başka bir yerine ulaşıyor ve size memnuniyet mesajı geliyor bu bile heyecan verici.”

Marka için hedeflerini aktaran Şevval Okumuş Dural, çok daha fazla kişiye ulaşarak kendi üretimini yapabilmenin en büyük hayali olduğunu söylüyor. Girişimde bulunmak isteyen bireylere başka satıcılarla kendilerini kıyaslamamalarını, bunun onları üzeceğini söylüyor.

Kadın girişimcilerin başarı elde etmesinin oldukça önemli olduğunu düşünen Okumuş, “Kadının olduğu her yer güzelleşiyor. Başarılı kadın girişimcileri görmek bence tüm kadınlara güç veriyor. Sevgili kadınlar hayal edin ve harekete geçin. Başaramayacığımız hiçbir şey yok. Belki zorlanacağız düşeceğiz. Dizlerimizdeki yaralarla dahi başarıya ulaşma yolculuğu harika olacak.” dedi.

Humanist Worldview platformu olarak Şevval Okumuş Dural’dan yeni bir yolculuğun hikayesini, hayallerini, hedeflerini dinledik. Değerli vaktini ayırıp görüşmeyi kabul eden kadın girişimcimiz Şevval Hanıma teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım dilediği hedeflere ulaşır. Başarılı kadın girişimci örneklerimizden biri olarak kendisini nice güzel platformlarda anlatırız.